Jakie podejść do wdrożenia oprogramowania dla małej firmy produkcyjnej?

0
676

Z pozoru wydaje się, że wdrożenie systemu do planowania produkcji to skomplikowane zadanie. Czy rzeczywiście tak musi być? O czym, warto pamiętać wdrażając oprogramowanie do planowania produkcji? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Rozpocznij od analizy

Po pierwsze, trzeba po prostu rozpocząć proces poszukiwania odpowiedniego systemu. Wskazówka ta z pozoru wydaje się bardzo banalna. Jednak statystyki pokazują, że wciąż wiele nawet całkiem dużych przedsiębiorstw nie ma odpowiedniego systemu zarządzania produkcją. Przez co tracą sporo swojego potencjału. Praktyka pokazuje, że to właśnie zrobienie pierwszego kroku jest po prostu najtrudniejsze.

Jeśli duży system klasy ERP wydaje Ci się nieco zbyt skomplikowanym zagadnieniem, spróbuj korzystać z prostego oprogramowania do zarządzania produkcją. Zrób prostą analizę i wypisz listę funkcjonalności, które potrzebujesz. Zastanów się jakie procesy można w Twojej firmie usprawnić. Spróbuj skonsultować się z doświadczonym doradcą, który pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Postaw na proste i intuicyjne rozwiązanie

Wiele firm stawia na skomplikowane rozwiązania zanim jeszcze są na odpowiednim etapie rozwoju. Okazuje się, że dla większości firm z sektora MŚP wystarczy proste oprogramowanie do planowania produkcji. Naszym zdaniem wdrażanie rozwiązań informatycznych małymi krokami to klucz do udanego zarządzania przedsiębiorstwem. Najpierw postaw na proste i intuicyjne rozwiązanie. Dopiero, gdy Twoja firma się rozrośnie możesz próbować dużych systemów klasy ERP. Wbrew pozorom wiele przedsiębiorców nie do końca rozumie ten koncept wierząc w to, że lepiej wybrać najlepsze i najdroższe rozwiązanie. Z reguły kończy się to tym, że większości funkcjonalności nie jest wykorzystywana w sposób efektywny.

Ponadto, podkreślamy, że warto dopasować rozwiązanie do swojej branży oraz specyfiki działalności. Jeśli np. prowadzisz firmę typowo produkcyjną to powinieneś ustalać plan produkcji przy oprogramowaniu, które jest przystosowane do tego konkretnego zadania. Częstym błędem jest stawianie na kompleksowe i uniwersalne rozwiązania, które nieefektywnie rozwiązują konkretne problemy w danym przedsiębiorstwie. Zazwyczaj doświadczona firma wdrożeniowa powinna pomóc w dostosowaniu funkcjonalności do specyfiki Twojej działalności.

Pamiętaj o zaplanowaniu obsługi powdrożeniowej

Pamiętaj, że wdrożenie oprogramowania to nie wszystko. Bardzo istotna jest obsługa serwisowa i szkolenia pracowników. Częstym problemem jest brak odpowiednio przeszkolonej kadry, przez co w pierwszych dniach… a nawet miesiącach lub latach po wdrożeniu systemu pracownicy są zdezorientowani. Dlatego seria szkoleń i stopniowe przechodzenie na nowy model działania to coś co trzeba zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac wdrożeniowych.