Czym są przetworniki ciśnienia

0
806
Zdjęcie pochodzi ze strony: apautomatyka.pl

Przetworniki ciśnienia są elementami wykorzystywanymi w czujnikach ciśnienia. Mowa o urządzeniach, które po zmierzeniu ciśnienia przetwarzają uzyskaną wartość na sygnał w odpowiedniej formie (np. elektryczny, analogowy lub cyfrowy).  Co należy wiedzieć o urządzeniach tego typu? Czym się charakteryzują? Jakie jest ich zastosowanie? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Rodzaje przetworników ciśnienia

Przetworniki ciśnienia można podzielić w następujący sposób:

  • Przetworniki ciśnienia absolutnego (w tym typie przetworników odniesieniem jest próżnia).
  • Przetworniki ciśnienia względnego (w tym przypadku odniesieniem jest ciśnienie atmosferyczne).
  • Przetworniki ciśnienia różnicowego (odniesieniem może być dowolne ustawione ciśnienie).

Zastosowanie przetworników ciśnienia

Przetworniki ciśnienia są stosowane w systemach automatyki przemysłowej Dzięki nim można sprawdzić różnicę ciśnienia w urządzeniach przemysłowych, takich jak układy automatyki, systemy HVAC lub BMS. Służą także w pojazdach oraz układach hydraulicznych.

Jest to urządzenie wykorzystywane w różnego rodzaju branżach. Głównie w halach produkcyjnych. Powszechnie są wykorzystywane w branży spożywczej, farmaceutycznej oraz chemicznej. Ponadto z urządzeniami tego typu można się spotkać w ciepłownictwie, w wodociągach, kanalizacji oraz w branżach, które są powiązane z klimatyzacjami. Co ciekawe, bez względu na branże, pomiar ciśnienia obok pomiaru temperatury i wilgotności to jeden z najczęściej mierzonych parametrów na halach produkcyjnych.

Co należy wiedzieć o przetwornikach ciśnienia?

Elementy, na które w szczególności trzeba zwrócić, gdy mówimy o przetwornikach ciśnienia to temperatura medium, zakres w jakim mierzone jest ciśnienie, rodzaj przyłącza elektrycznego oraz rodzaj przyłącza procesowego.

Zasada działania przetworników ciśnienia może być różna w zależności od zastosowanego urządzenia. Dlatego na rynku wyróżniamy między innymi pojemnościowe czujniki, piezoelektryczne czujniki, elektroniczne przetworniki, przetworniki poziomu oraz sondy hydrostatyczne.

Oczywiście należy wiedzieć, że każdy przetwornik może wykazywać dane obarczone pewnym błędem. Z reguły stopień niepewności pomiaru mieści się w zakresie plus minus 0,3Pa.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.