Jak wybierać regały wspornikowe?

0
616

Regały wspornikowe mają szerokie zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Sprawdzają się przy przechowywaniu wielkogabarytowych materiałów dłużycowych w magazynach, stąd też często określa się je mianem regałów dłużycowych. Jak należy wybierać regały, aby mieć pewność, że będą one odpowiadały naszym potrzebom?

Jak wyglądają regały dłużycowe?

Podstawą konstrukcji regałów wspornikowych są słupy nośne, na których mocowane są prostopadle długie ramiona. Ramiona mogą znajdować się po obu stronach słupa. Mogą być też mocowane na różnych wysokościach. Bezpośrednio na nich układa się dłużycę, zwykle przy zastosowaniu czterokierunkowych wózków widłowych. Taka konstrukcja, umożliwiająca przechowywanie długich ładunków o dużej masie to element, który odróżnia regały paletowe od regałów dłużycowych. Wszystkie regały są kotwione do podłoża za pomocą śrub rozporowych. Każdy z tych elementów decyduje o wysokiej stabilności regałów. Przestrzegając zaleceń dotyczących montażu i maksymalnego obciążenia, można mieć pewność, że zarówno materiały przechowywane na regałach, jak i pracownicy znajdujący się w ich pobliżu będą w pełni bezpieczni.

Jakie parametry powinny mieć regały wspornikowe?

Parametry regałów w każdym przypadku powinny być dopasowane do wymagań konkretnego użytkownika. Na tej podstawie dobiera się ich wysokość oraz maksymalne obciążenie na wspornik. Większość producentów posiada w swojej ofercie regały o wysokości od 2 do 10 metrów, a maksymalne obciążenie na wspornik może wynosić nawet 2000 kg. Maksymalne obciążenie całej półki jest stosunkowo większe i uzależnione od wysokości regału i ilości ramion zamocowanych na każdym słupie. Tak duże zróżnicowanie umożliwia dobór odpowiedniego regału praktycznie do wszystkich zastosowań. W razie potrzeby można zdecydować się również na zaprojektowanie i wykonanie regału na indywidualne zamówienie, uwzględniające wytyczne konkretnego klienta. Pozwala to na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowych, którymi dysponujemy, co ma szczególnie duże znaczenie przy niewielkich magazynach, a także przy przechowywaniu szczególnie długich materiałów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Poza parametrami charakteryzującymi regały wspornikowe przy ich doborze należy uwzględnić również jakość ich wykonania. To od niej zależeć będzie wytrzymałość regałów, odporność na działanie różnego rodzaju czynników, a tym samym ich żywotność. Zaleca się, by regały były wykonywane z wysokogatunkowej stali zimnowalcowej lub odpowiednio dobranych profili hutniczych. Należy zadbać również o zabezpieczenie poszczególnych elementów regałów przed korozją. W tym celu stosuje się malowanie proszkowe lub ocynk ogniowy. Zamawiając regały u sprawdzonych, renomowanych producentów z wieloletnim doświadczeniem w branży, możemy mieć pewność, że pod względem jakości wykonania nie będzie można im nic zarzucić. Warto skorzystać również z usługi montażu i rozlokowania regałów w magazynie, co da nam gwarancję, że wszystko będzie wykonane poprawnie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.