Samodzielne malowanie proszkowe

0
833

Malowanie proszkowe jest wykonywane za pomocą rozpylenia farby proszkowej na malowanej powierzchni. Jest to technika głównie wykorzystywana do malowania powierzchni metalowych, chociaż za pomocą malowania proszkowego możliwe jest także malowanie innych materiałów (między innymi drewna lub szkła).

Malowanie proszkowe elektrostatyczne lub elektrokinetyczne

Malowanie proszkowe jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznych pistoletów natryskowych. W dużym uproszczeniu malowana powierzchnia (naładowana dodatnio) potocznie mówiąc przyciąga drobinki farby, które są ładowane ujemnie. Jest to moment, w którym wytwarza się pole elektrostatyczne, dlatego malowanie proszkowego tego typu jest nazywane natryskiem elektrostatycznym.

W przypadku malowania proszkowego elektrokinetycznego cząstki farby są naładowane elektrokinetycznie dzięki sprężonemu powietrzu. Natomiast pomiędzy malowaną powierzchnią a urządzeniem, za pomocą którego wykonywane jest malowanie nie tworzy się opisane powyżej pole elektrostatyczne. Cząsteczki farby są naładowane dodatnio dzięki tarciu. W efekcie w momencie zderzenia się z malowaną powierzchnią przylegają do niej.

Sprzęt potrzebny do wykonania malowania proszkowego

Malowanie proszkowe nie jest możliwe bez wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Kluczowym elementem jest pistolet natryskowy. Ponadto, w większości przypadków niezbędna jest szlifierka, która pozwala przygotować metalową powierzchnię przed rozpoczęciem malowania.

Ponadto, w malowaniu proszkowym wykorzystywane są piece do polimeryzacji farby. Z reguły są to piece olejowe lub gazowe. Nieco rzadziej stosowane są piece elektryczne.

Duże znaczenie ma wybór farby proszkowej. Dostępne na rynku farby różnią się jakością oraz przeznaczeniem. Z reguły są stosowane farby na bazie żywic epoksydowych lub polimerowych. Farby epoksydowe są powszechnie stosowane w przemyśle. Natomiast polimerowe można przede wszystkim spotkać w branży motoryzacyjnej (np. są wykorzystywane do malowania felg).

Samodzielne wykonanie malowania proszkowego raczej nie jest rekomendowane, gdyż wymaga kosztownego parku maszynowego oraz odpowiedniego doświadczenia. Dlatego w celu pomalowania powierzchni metalowej proszkowo należy zwrócić się do profesjonalnej malarni proszkowej (np. malarnia proszkowa Olsztyn).

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.